Lamele spawalnicze

Lamele spawalnicze

Lamele spawalnicze chronią przed promieniowaniem oraz iskrami i odpryskami rozżarzonego metalu, które powstają w czasie spawania łukiem elektrycznym. To skuteczna ochrona wszędzie tam, gdzie swoją pracę wykonują spawacze.

Oferowane przez nas lamele spawalnicze są zgodne z normą ISO 25980. Certyfikat ten daje gwarancję, że tłumienie promieniowania IR i UV w przypadku naszych materiałów wykazuje skuteczność na poziomie 99,998 %.

Lamele spawalnicze to skuteczna ochrona przed promieniowaniem

Lamele spawalnicze to bezpieczeństwo w procesie spawania wg normy ISO 25980.

Norma ISO 25980 zawiera wytyczne i wskazówki odnośnie zdrowia i bezpieczeństwa w procesie spawania łukiem elektrycznym.

Łuk elektryczny emituje bardzo jasne światło, które w części składa się z promieniowania ultrafioletowego, podczerwonego oraz promieniowania niebieskiego. Wymienione składowe mogą stanowić zagrożenie dla oczu i skóry. Lamele spawalnicze skutecznie pochłaniają szkodliwe promieniowanie. Zarówno widzialne światło niebieskie, jak i niewidzialne ultrafioletowe i podczerwone.


Zgodnie z normą ISO 25980 lamele spawalnicze:

 • ograniczają nadmierną ekspozycję na światło widzialne i podczerwone (czynnik ryzyka G <1),
 • tłumią co najmniej 99,998% promieniowania UVB i UVC,
 • światło odbite w kierunku spawacza stanowi mniej niż 10%,
 • podczas testów przyspieszonego starzenia materiałów mniej niż 20% promieniowania padającego została przepuszczona przez materiał.

Lamele spawalnicze – niezbędne w miejscu pracy spawacza

Lamele spawalnicze są bardzo ważnym elementem wyposażenia stanowiska pracy spawacza. Specjalna bariera zapewnia ochronę zdrowia i bezpieczeństwo zarówno osobie prowadzącej prace spawalnicze, jak i ludziom znajdującym się w pobliżu stanowiska spawalniczego.

Dlaczego jest to tak ważne? Łuk elektryczny emituje bardzo jasne światło, które częściowo składa się z promieniowania ultrafioletowego (UV), podczerwonego (IR) oraz światła niebieskiego. Wymienione składowe mogą stanowić zagrożenie dla oczu i skóry. Pasy folii spawalniczej w formie kurtyny paskowej skutecznie pochłaniają szkodliwe promieniowanie – w tym widzialne światło niebieskie, jak i niewidzialne ultrafioletowe oraz podczerwone.

Ochrona dotyczy w tym przypadku nie tylko osób biorących udział w procesie spawania, ale również przebywających w pobliżu bez specjalnej odzieży ochronnej. Oprócz tego lamela spawalnicza stanowi barierę przed oparzeniami od iskier czy rozżarzonych odprysków. To nowoczesny i efektywny sposób na stworzenie bezpiecznych, komfortowych stanowisk pracy.

Jakie funkcje pełnią lamele spawalnicze?

Podstawową funkcją lameli jest ochrona oczu i skóry przed działaniem promieniowania spawalniczego. Jako materiał trudnopalny, ograniczają również rozprzestrzenianie się ognia podczas pożaru – materiał jest sklasyfikowany jako nierozprzestrzeniający ognia. Nie zajmują się płomieniem, tylko ulegają topnieniu, a po ustąpieniu pożaru gasną w czasie nie dłuższym niż 3 sekundy.

Lamele o grubości 2 mm chronią przed roztopionymi odpryskami metalu oraz iskrami. Odpryski nie docierają do osób znajdujących się w pobliżu spawania. Zamiast tego odbijają się od kurtyny, lub mogą wtopić się w materiał.

Zgodnie z normą ISO 25980 lamele spawalnicze:

 • ograniczają nadmierną ekspozycję na światło widzialne i podczerwone (czynnik ryzyka G <1),
 • tłumią co najmniej 99,998% promieniowania UVB i UVC,
  powodują, że światło odbite w kierunku spawacza stanowi mniej niż 10%,
 • są trwałe i niezawodne – podczas testów przyspieszonego starzenia materiałów mniej niż 20% promieniowania padającego została przepuszczona przez materiał.

Lamele jako zabudowa stanowisk spawalniczych

Jak sama nazwa mówi, tego typu produkty wykorzystuje się jako zabudowę stanowisk spawalniczych. Pasy mogą być zawieszone na stałe np. pod postacią kurtyny paskowej wewnątrz hali, albo mieć formę wolnostojących, przesuwnych stelaży. Ten drugi rodzaj polecamy w sytuacjach, w których konieczne jest zorganizowanie tymczasowego stanowiska spawalniczego. Sposób mocowania to kwestia indywidualna – układ pasów można bez problemu dostosowywać do swoich własnych potrzeb.

Lamele spawalnicze stosuje się do wygradzania i oddzielania stanowisk pracy, zarówno pojedynczych, jak i tych sąsiadujących. W tym przypadku najlepiej sprawdza się folia o najmniejszej przezroczystości – wśród naszych produktów będą to ciemnozielone pasy matowe.

Lamela spawalnicza: 4 stopnie przezroczystości

Lamele spawalnicze mają różne stopnie przezroczystości. Chociaż wszystkie produkty z naszej oferty jednakowo tłumią szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone (przenikalność przez każdy materiał wynosi ok. 0,002%), oraz zatrzymują światło niebieskie, różnią się jedną przezroczystością.

Wszystkie lamele, niezależnie od koloru (czyli stopnia przezroczystości) zapewniają komfort obserwatorowi – promieniowanie pochodzące od łuku spawalniczego nie razi obserwatora, jest łagodne.

Największym poziomem transparentności cechują się pasy czerwone. Kolejne pod względem przezroczystości są pasy brązowe, później zielone, na końcu – lamele spawalnicze ciemnozielone, matowe. Zielony mat tłumi jaskrawe rozbłyski w największym stopniu, przez przegrodę niemal nie widać rozbłysku światła. Pasy zielone matowe, są zgodnie z normą ISO 25980, zalecane do oddzielania sąsiadujących stanowisk spawalniczych. Nie przepuszczają one niemal w ogóle światła widzialnego, a dzięki matowej powierzchni w najmniejszym stopniu spośród wszystkich lameli, odbijają światło.

Najważniejsze zalety lameli spawalniczych

 • zabezpieczają przed promieniowaniem UV i IR osoby przebywające w pobliżu stanowisk spawalniczych,
 • są przystępne cenowo i łatwe w montażu,
 • chronią spawacza przed światłem odbitym (ilość światła odbitego wynosi mniej niż 10%),
 • podnoszą komfort pracy i zwiększają bezpieczeństwo,
 • skutecznie chronią przed poparzeniem,
 • są wykonane z samogasnącego materiału – nie przyczynią się do rozprzestrzeniania pożaru,
 • można stosować je w formie stacjonarnych kurtyn paskowych i mocować na przenośnych stelażach.

Jak wybrać odpowiednie lamele spawalnicze?

Kupując lamele spawalnicze należy zwrócić uwagę na ich skład, który musi być zgodny z normą ISO 25980. Poszczególne pasy różnią się też pod względem grubości i przezroczystości. Materiały, z których wykonuje się lamele mają różne stopnie przepuszczalności światła widzialnego. Ich rodzaj dobieramy więc odpowiednio do warunków, w których będą stosowane. Jednocześnie warto pamiętać, że każdy rodzaj lameli z oferty PCV Expert zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UV i IR dokładnie w takim samym stopniu.

Wszystkie lamele spawalnicze muszą być prawidłowo oznakowane. Według normy ISO 25980 na pasach powinny znaleźć się następujące informacje:

 • numer normy spawalniczej, nazwa producenta, dystrybutora i importera lub znak handlowy,
 • rok i miesiąc produkcji,
 • litery i znaki muszą być czytelne, nie mniejsze niż 10 mm.

Takie oznaczenie pozwala odróżnić lamele od zwyczajnych pasów PCV.

Ostatnim istotnym elementem jest zawartość stabilizatorów UV w pasach. Zwiększają one trwałość tworzywa i ograniczają procesy degradacji pod wpływem promieniowania UV. Decydując się na taki produkt, można mieć pewność, że posłuży przez wiele lat.

Norma EN ISO 25890 – czyli jakie wymagania muszą spełnić lamele spawalnicze

Wszelkie wymagania prawne w sprawie kurtyn spawalniczych i ich oznakowania znajdziesz w normie EN ISO 25980 Zdrowie i bezpieczeństwo przy spawaniu i procesach pokrewnych — Przezroczyste zasłony spawalnicze, taśmy i ekrany do procesów spawania łukowego.

Lamele spawalnicze – cena

Lamele jako zabudowa stanowisk spawalniczych to wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie. Są uniwersalne i odporne na zużycie, dzięki czemu pozwalają na wieloletnią, bezproblemową eksploatację. Ostateczny koszt takiej inwestycji jest uzależniony głównie od rodzaju i stopnia przezroczystości pasów, a także wymiarów zakupionego produktu.

Oczywiście koszt zakupu lameli spawalniczych będzie wyższy niż w przypadku standardowych pasów PCV. Głównym powodem są specjalne właściwości tworzywa (niepalność, nieprzepuszczalność promieniowania UV i IR). Jednocześnie warto pamiętać, że mowa o materiale, który ma gwarantować bezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia i życia. Im lepsze parametry, tym bardziej wartościowa i funkcjonalna osłona spawalnicza.

Lamele spawalnicze w ofercie PCV Expert. Wybierz zaufanego producenta

Nasze pasy sprawdzają się jako osłona stanowisk spawalniczych, zarówno przy wydzielaniu stref spawania stałych, jak i mobilnych. Są zgodne z normą EN ISO 25890 i zostały wzbogacone o stabilizatory UV, co zapobiega ich przedwczesnej degradacji. Dostarczamy je w formie rolek i w wersji na wymiar.

Oferta lameli spawalniczych PCV Expert obejmuje wstęgi o wymiarach (szerokość x grubość):

 • 300mm x 2mm,
 • 570mm x 1mm,
 • 1400mm x 0,4mm.

Dla łatwiejszej identyfikacji przezroczystości materiału, każdy rodzaj różni się kolorem. Lamele mają długości 50mb i zwinięte są w rolki. Na indywidualne życzenie klienta istnieje możliwość zakupu mniejszej ilości tworzywa ciętego na wymiar.

FAQ

Jaka jest różnorodność produktów w kategorii Lamele spawalnicze?
W kategorii Lamele spawalnicze oferujemy bogaty wybór, z 20 różnymi produktami.
Jakie są najpopularniejsze produkty w kategorii Lamele spawalnicze?
Czy w kategorii Lamele spawalnicze znajdę produkty dla specyficznych potrzeb?
Tak, w kategorii Lamele spawalnicze posiadamy produkty odpowiadające różnorodnym wymaganiom.
Czy mogę otrzymać pomoc w wyborze odpowiednich produktów z kategorii Lamele spawalnicze?
Oczywiście, nasi specjaliści są dostępni, aby pomóc Ci wybrać najlepsze produkty z kategorii Lamele spawalnicze.
Jakie są opcje dostawy dla produktów z kategorii Lamele spawalnicze?
Oferujemy różne opcje dostawy dla produktów z kategorii Lamele spawalnicze, aby sprostać różnym potrzebom naszych klientów.
Czy mogę zobaczyć opinie klientów o produktach z kategorii Lamele spawalnicze?
Tak, opinie klientów na temat produktów z kategorii Lamele spawalnicze są dostępne poniżej na naszej stronie internetowej.
Ocena*

Dobry produkt
Średnia ocena dla tej grupy produktowej [Lamele spawalnicze] wynosi 4.67. Jeśli jesteś naszym klientem, dodaj swoją opinię.
Ostatnia opinia dodana: Jakiś czas temu
Oceń nas

  Zamówiłem lamele PCV

  Opinia zweryfikowana zakupem
  W PCV Expert zamówiłem lamele PCV, z których jestem bardzo zadowolony. Lamele dobrze się sprawdzają w zakładzie spawalniczym. Dobry wybór!
  Czy ten komentarz był użyteczny? 0

  To był dobry wybór!

  Opinia zweryfikowana zakupem
  Dużo się słyszy o szkodliwym promieniowaniu i zagrożeniach związanych ze spawaniem. Nie wiem ile w tym prawdy, ale na wszelki wypadek kupiłem tutaj lamele spawalnicze. Nie są drogie, a od razu widać, że to solidne PCV.
  Czy ten komentarz był użyteczny? 0

  Kupiłem i polecam

  Opinia zweryfikowana zakupem
  Dobre lamele poprawiają komfort i bezpieczeństwo pracy, a te z PCV Expert są solidne i niedrogie. Zdecydowanie, to był dobry wybór.
  Czy ten komentarz był użyteczny? 0

  Świetny wybór

  Opinia zweryfikowana zakupem
  Do niedawna nawet nie wiedziałem czym właściwej jest lamela. Dopiero, kiedy koledzy w warsztacie mnie trochę uświadomili, pomyślałem, że warto zainwestować we własne stanowisko pracy.
  Czy ten komentarz był użyteczny? 0

  Sprawdza się bardzo dobrze

  Opinia zweryfikowana zakupem
  Lamela spawalnicza to niezawodny i niedrogi sposób na zabezpieczenie stanowiska pracy. Mój mąż zamówił takie do swojego warsztatu i w końcu mogę tam wchodzić bez żadnych obaw.
  Czy ten komentarz był użyteczny? 0

  POLECAM!

  Opinia zweryfikowana zakupem
  PCV Expert ma w sprzedaży najlepsze lamele spawalnicze! Cena jest po prostu niska! Stosunek jakości do ceny to kosmos, nie sądziłem, że gdzieś dostanę solidne lamele w tak niskiej cenie!
  Czy ten komentarz był użyteczny? 0
  Przeczytaj pozostałe opinie